Kdybychom se vás zeptali, jak dobře znáte České Budějovice a okolí, možná byste začali vyjmenovávat všechny významné historické památky, jako je zámek v Hluboké nad Vltavou, Černá věž nedaleko náměstí Přemysla Otakara II., hrad Rožmberk nad Vltavou, zámek v Českém Krumlově nebo zámek v Třeboni. Tím byste jistě zabodovali, ale my máme také na mysli přírodní krásy, a těch je tu mnohem, mnohem víc.
Jestliže si naplánujete pobyt v některém z penzionů České Budějovice Penzion u Rudolfa, a přijedete do tohoto regionu osobním vozem, využijte svého „motorového společníka“ a vydejte se spolu s námi na cesty do neznáma krajinou, kterou by mohli závidět lidé z mnoha koutů světa.
Holubov, Třísov, Krásetín – co obec, to pojem v romantické krajině Blanského lesa. Toto pohoří je lidově řečeno „tak akorát“ – není příliš strmé ani ploché, je velmi příjemné pro pěší turistiku i cyklistiku a z některých míst jsou do okolní krajiny fantastické výhledy, například z rozhledny na Kleti, z části obce Třísov Nad Vsí, anebo nedaleko od obce Křemže.
Velešín, Římov – mnoho návštěvníků Českobudějovicka věnuje značnou pozornost zejména okolí řeky Vltavy, což je pochopitelné, ale máte-li k dispozici auto, a je krásné slunečné počasí, můžete se vydat z města směrem na jih, tentokrát podél Malše. V blízkosti obcí Velešín a Římov jsou poměrně daleké výhledy do krajiny, která tu vytváří velmi romantický ráz. A až si prohlédnete hráz římovské přehrady, teprve pak zavítejte k Vltavě, abyste měli srovnání.
Jízda podél Vltavy – vodáci, kteří splouvají Vltavu, vnímají bezprostřední okolí řeky v poněkud sevřeném koridoru, ovšem pokud se k Vltavě vypravíte autem a budete směřovat proti proudu řeky k Vyššímu Brodu, pak se pokocháte krásnými vyhlídkami od silnice směrem k některým širokým meandrům. Je tu překrásná příroda a možná, že zatoužíte vracet se do Českých Budějovic i stejnou cestou, tedy až poté, co si dopřejete ve Vyšším Brodě na náměstí v místní pekárně vyhlášený makový závin (pokud jej tam ještě pečou).